Wiadomości

Bezpieczne Tysiąclecie - spotkanie policjantów z mieszkańcami osiedla

Data publikacji 24.03.2014

Razem bezpiecznie, razem o bezpieczeństwie, razem o przyszłości. W Zespole Szkół Integracyjnych nr 1 przy ulicy Krzywoustego 11, policjanci z Katowic, funkcjonariusze Straży Miejskiej, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, strażacy oraz przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego rozmawiali o bezpieczeństwie z mieszkańcami osiedla Tysiąclecia. Gościem specjalnym był wiceprezydent Katowic.

Dobiegający końca tydzień minął pod znakiem debaty społecznej zorganizowanej przez prof. zw. dr hab. Jadwigę Stawnicką i katowickich policjantów na katowickim osiedlu Tysiąclecia. Spotkanie poświęcone w głównej mierze szeroko rozumianemu bezpieczeństwu  zgromadziło  niewielką jak na ogólną liczbę mieszkańców osiedla  liczbę osób zainteresowanych bezpieczeństwem. Policjanci z katowickiej drogówki przeprowadzili wśród obecnych na debacie kolejną akcję informacyjno-profilaktyczną w ramach kampanii pn " Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie"Komendant komisariatu przy ulicy Tysiąclecia nadkomisarz Tomasz Wyczesany oraz jego zastępca podinspektor Paweł Dratwiński przedstawili prezentację dotyczącą rejonu działania komisariatu, struktury organizacyjnej, przestępczości oraz skuteczności i efektów działania policjantów. Omówili również zdefiniowane przez policjantów problemy mieszkańców osiedla: chuligańskie wybryki młodzieży i osób nietrzeźwych, zbyt małą, zdaniem mieszkańców, liczbę patroli prewencyjnych, kradzieże i zniszczenia mienia. Jeden z mieszkańców wyraził swój  niepokój związany z przestępczością i napadem rabunkowym na jego żonę. 
 O zatrzymaniu bandyty czytaj " Wyrwał torebkę - daleko nie uciekł".
Usłyszeliśmy również słowa pochwały. O swojej pracy opowiedzieli strażacy, strażnicy miejscy i pracownicy ośrodka pomocy społecznej. Gościem specjalnym naszego spotkania był wiceprezydent Katowic, który nadzoruje realizację zadań Miasta z zakresu planowania strategicznego, rozwoju systemów transportowych, ochrony i kształtowania środowiska, gospodarki komunalnej, zagospodarowania i planowania przestrzennego oraz budownictwa.
Zawiedli jednak mieszkańcy, których na spotkaniu przybyła niewielka grupa. Ale pomimo tego warto je organizować. Dla nas policjantów liczy się każdy głos i każda informacja, które w przyszłości mogą przełożyć się na poprawę bezpieczeństwa. Podczas spotkania mieszkańcy mieli okazję poznać swoich dzielnicowych
Kolejna debata odbędzie się 9 kwietnia  w Szkole Podstawowowej nr 9 przy ulicy Panewnickiej 172. Przyjdź, zabierz głos, proponuj i decyduj. Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. ZAPRASZAMY.

Dzięki takim spotkaniom możemy lepiej wsłuchać się w głos i potrzeby mieszkańców Katowic, po to, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Z całą pewnością wszystkie płynące z ostatnich spotkań uwagi i wnioski ukierunkują nasze działania profilaktyczne na przyszłość .

Inicjatorką przedsięwzięcia jest prof. zw. dr hab. Jadwiga Stawnicka.  Wspólnie z katowicką komendą policji w oraz urzędem miejskim chce wsłuchać się w głosy mieszkańców, poznać ich problemy. Celem  projektu jest zdiagnozowanie potrzeb społecznych w poszczególnych dzielnicach Katowic, wspieranie aktywności obywateli, potrzeb i oczekiwań społeczeństwa w zakresie poprawy bezpieczeństwa, a także wykorzystanie wiedzy obywateli na poziomie lokalnym. Bezpieczeństwo naszych dzieci w szkole, zakłócenia porządku publicznego, potrzeba zmian w dzielnicy np. w zakresie zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniach, propozycje współpracy lokalnych społeczności z innymi podmiotami w kwestii zachowania porządku i bezpieczeństwa publicznego – to tyko niektóre z kwestii, które są poruszane na debatach.

Debata była również okazją do zaprezentowania kolejnej odsłony trwającej już piąty rok kampanii „Rok pieszego”. „Idź, Jedź, Żyj – rok pieszego 2014” to nazwa jej tegorocznej edycji. Naczelnik katowickiej drogówki nadkomisarz Robert Drążek przypomniał, że każdy uczestnik ruchu drogowego, bez znaczenia czy to kierowca, rowerzysta, czy pieszy, powinien pamiętać o rozwadze. Lekkomyślne zachowanie, pośpiech, czy brak uwagi mogą doprowadzić do poważnego wypadku.
Bezpieczeństwo pieszych zależy od bardzo wielu czynników. Tam gdzie jest możliwe ruch pieszych i ruch pojazdów oddziela się. Niestety w wielu przypadkach ruch pieszych odbywa się wspólnie z ruchem pojazdów np. podczas przechodzenia przez jezdnię i tam bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.09 MB)

Powrót na górę strony