Wiadomości

Spotkanie policjantów w Fundacji Szansa dla Niewidomych

Data publikacji 01.09.2014

W ramach programu profilaktycznego „Bezpieczeństwo bez barier”, który zakłada szereg interdyscyplinarnych działań skierowanych bezpośrednio do osób niepełnosprawnych, jak i podejmowanych w szerokim spektrum na ich rzecz, policjanci z Katowic spotkali się z osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Gospodarzem spotkania była Fundacja Szansa dla Niewidomych.

Program "Bezpieczeństwo bez barier" ma na celu z jednej strony podniesienie jakości życia osób niepełnosprawnych oraz umożliwienie im pełniejszego korzystania z prawa do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia wolnego od dyskryminacji, z drugiej strony podniesienie świadomości społecznej w sprawach dotyczących osób niepełnosprawnych i podjęcie działań na rzecz wzmocnienia postaw poszanowania ich praw i godności. Przedsięwzięcia te stanowią znakomite uzupełnienie dotychczas podejmowanych przez policjantów KMP w Katowicach działań na rzecz osób starszych, w ramach prowadzonego programu „Bezpieczna przystań”.  Adresaci obydwu wymienionych projektów stanowią obecnie około 25 % mieszkańców stolicy śląskiej aglomeracji. Osoby niepełnosprawne podobnie jak seniorzy, z racji swoich ograniczeń mogą odczuwać dyskomfort w wielu sferach funkcjonowania społecznego, powodujący najczęściej ich zmniejszoną aktywność społeczną. Wiek i niepełnosprawność, stanowią często determinantę działań przestępczych, kiedy to sprawcy bez skrupułów wykorzystują łatwowierność i ograniczenia psychiczne bądź fizyczne swoich ofiar. 
Działania pod nazwą „Bezpieczeństwo bez barier” zostały zaplanowane do realizacji  wspólnie z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w ramach kampanii społecznej  „Pełnosprawne bezpieczeństwo”, prowadzonej w ramach rządowego programu zapobiegania przestępczości i  aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej”.

Podczas spotkania, które odbyło się w katowickiej Fundacji Szansa dla Niewidomych policjanci z drogówki i prewencji przeprowadzili dla osób niewidomych i słabowidzących  zajęcia profilaktyczno-edukacyjne. Poruszane tematy to: bezpieczeństwo w domu i na ulicy, w sklepie, banku i środkach komunikacji miejskiej. Wszyscy uczestnicy spotkania zostali wyposażeni w alarmy osobiste, zwiększające ich bezpieczeństwo.

Powrót na górę strony