Wiadomości

Korzystali z fotorejestratora wykroczeń

Data publikacji 27.11.2014

Policjanci z katowickiej drogówki przez kilka ostatnich dni wykorzystywali w swojej pracy zestaw fotograficzny do rejestracji wykroczeń. Ułatwił on policjantom skuteczniejsze egzekwowanie przepisów prawa. Już w chwilę po popełnieniu wykroczenia, można było zobaczyć zdjęcie.

Na wyposażeniu katowickiej drogówki znalazł się specjalistyczny sprzęt służący do utrwalania przewinień w ruchu drogowym. Mowa o zestawie fotograficznym do zdalnej rejestracji wykroczeń. Urządzenie umożliwia wykonywanie zdjęć z bardzo dużą dokładnością i tym samym ułatwia egzekwowanie kar za popełnione wykroczenia takie, jak: niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych m.in. do sygnalizacji świetlnej, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, czy rozmowa przez telefon podczas jazdy. Zestaw był wykorzystany podczas działań mających poprawić bezpieczeństwo wśród pieszych. Ustawiany był w rejonie przejść dla pieszych. W kilka dni zarejestrował 62 wykroczenia. 47 pieszych ukarano mandatami za przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle, a 15 za przechodzenie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Przypominamy, że od 31 sierpnia każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

Dotychczasowe zapisy ustawy prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym podkreślano, że koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania. Nowy przepis nie powoduje obciążenia dla budżetu państwa, może natomiast ocalić życie wielu użytkownikom dróg.

Ciemny ubiór, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, utrudnia korzystającym z dróg publicznych, ścieżek rowerowych i chodników szybkie zorientowanie się, że w danym miejscu porusza się człowiek. Dlatego warto zaopatrzyć się w gadżety, które uczynią nas widocznymi. Wystarczy odblaskowy brelok, naklejka na ubranie lub plecak, czy opaska na rzepy. Niby niewiele, a może uratować życie. "NOSISZ ODBLASKI ŚWIECISZ PRZYKŁADEM".

Powrót na górę strony