Wiadomości

Podsumowanie zabezpieczenia Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Data publikacji 24.04.2015

Przez trzy dni nad bezpieczeństwem ponad 6 tysięcy gości z Polski i zza granicy, którzy przyjechali do Katowic czuwali policjanci z różnych pionów. Mundurowi zabezpieczali debaty, spotkania i wydarzenia towarzyszące. Aby zadbać o bezpieczeństwo uczestników kongresu i obywających się zgromadzeń oraz mieszkańców stolicy naszego regionu, w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach przez cały czas działał sztab operacji. Podczas zabezpieczenia kongresu odnotowaliśmy dwa incydenty.

Europejski Kongres Gospodarczy był niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń na Śląsku. W zabezpieczeniu zgromadzeń, również i tych, które poprzedziły obrady kongresu i kongresowych spotkań, brało udział prawie 600 policjantów, na których spoczął główny ciężar zapewnienia bezpieczeństwa. Ale nie sposób nie podziękować za współpracę innym służbom, m. in. BOR, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej i służbom medycznym. Dzięki dużemu kierownictwa, jednostek sztabowych oraz policjantów biorących bezpośredni udział w zabezpieczeniu, zapewniono całkowity ład, porządek oraz poczucie wysokiego bezpieczeństwa publicznego w tych dniach.

Dowódcą operacji policyjnej wyznaczony został Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach nadkom. Robert Łuszcz, który po zakończeniu działań podziękował policjantom biorącym udział w zabezpieczeniu za wielogodzinną służbę i zaangażowanie w realizacji powierzonych zadań. Podkreślił również, że działania mundurowych przyczyniły się do bezpiecznego przebiegu tak ważnej imprezy, mającej realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.

Podczas sobotniego zgromadzenia i przemarszu ulicami miasta około 150 osób w rejonie Rynku, policjanci zatrzymali trzy osoby, które próbowały zakłócić demonstrację. W poniedziałek, pod zarzutem naruszenia miru domowego, policjanci zatrzymali 21 osób, które nielegalnie zajęły kamienicę przy ulicy Mariackiej. Zanim jednak mundurowi weszli do budynku, zostali obrzuceni petardami i butelkami. Informacje z tzw. „drugiej ręki”, które pojawiły się w mediach, a dotyczące prowadzonej przez zatrzymanych głodówki i pobicia ich przez policjantów, nie miały potwierdzenia w faktach. Żadna z osób zatrzymanych nie prowadziła strajku głodowego, podczas policyjnej interwencji nikt nie odniósł obrażeń, a osobom które złożyły zażalenia na zatrzymanie sąd odpowiedział, że były one w pełni zasadne.

Duża elastyczność działania służb, ich współpraca oraz wymiana informacji, pozwoliły na utrzymanie bezpieczeństwa na poziomie zgodnym z oczekiwaniami organizatorów. W związku z tym liczne spotkania oraz zgromadzenia publiczne nie powodowały żadnych istotnych zakłóceń w ruchu drogowym.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.08 MB)

Powrót na górę strony