Wiadomości

Kolejne utonięcie

Data publikacji 27.07.2015

Wczoraj, podczas kąpieli w zbiorniku wodnym "Morawa", utonął 43-letni mężczyzna. Policjanci z komisariatu V wyjaśniają okoliczności tego zdarzenia. To już kolejna w tym roku, a pierwsza w wakacje, ofiara utonięcia w Katowicach.

Tragicznie zakończyła się wyprawa dwójki znajomych nad zbiornik wodny "Morawa". 43-letni mężczyzna i jego 61-letni kolega w piątek rano wybrali się nad wodę. Młodszy z mężczyzn postanowił się wykąpać. Gdy długo nie wracał, 61-latek myślał, że kolega zrobił mu żart i wypłynął na drugim brzegu. Dopiero wieczorem, gdy go nie odnalazł, o zdarzeniu powiadomił żonę 43-latka. Kobieta zaalarmowała z kolei policjantów. Mundurowi natychmiast rozpoczęli poszukiwania. Na miejsce wezwano płetwonurków ze straży pożarnej, którzy rozpoczęli przeszukiwanie dna zbiornika. Zwłoki mężczyzny zostały wyłowione kilka godzin później. Policjanci z komisariatu V wyjaśniają okoliczności jego śmierci.

Lubisz spędzać czas nad wodą? Czy pływając pamiętasz, że woda, nawet z pozoru spokojna i płytka, kryje w sobie wiele pułapek? Czy zdajesz sobie sprawę, że wystarczy jedna sekunda nieuwagi i tragedia gotowa?

Przyczyny utonięć od lat są podobne: alkohol, kąpiele w miejscach niestrzeżonym, zabronionych, nieostrożność podczas przebywania nad wodą, lekkomyślność i przecenienie swoich umiejętności pływackich. Do tego dochodzi lekceważenie zasad bezpieczeństwa kąpieli. Jak temu zaradzić? Należy wciąż przypominać o niebezpieczeństwie czyhającym nad wodą, uwrażliwiać na odpowiednie - bezpieczne dla siebie i innych - zachowanie w czasie pływania i wypoczynku nad wodą.

 

A oto kilka zasad, jakich należy przestrzegać nad wodą aby uniknąć nieszczęścia:

  • Nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu. Najczęściej toną osoby pijane.
  • Nie wolno się kąpać zaraz po jedzeniu – powinno się odczekać przynajmniej godzinę.
  • Nie wolno wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu – może grozić to szokiem termicznym lub utratą przytomności.
  • Do wody najlepiej wchodzić w grupie.
  • Po wejściu do wody najpierw należy schłodzić okolicę serca, karku oraz twarz.
  • Do wody wchodzimy tylko w miejscach oznakowanych, gdy nad kąpiącymi się czuwa ratownik.
  • Gdy przy kąpielisku widzimy czerwoną flagę lub jej nie ma, kąpiel jest zabroniona.
  • „Dzikie kąpieliska” mają nieznane dno i głębokość. Woda w nich może też być skażona.
  • Rodzice powinni zawsze czuwać nad kąpiącym się dzieckiem.
  • Nie należy próbować przepływać jeziora, czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji.

Przestrzegajmy tych kilka rad a na pewno z pobytu nad wodą wrócimy szczęśliwi i ze wspaniałymi wspomnieniami.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.32 MB)

Powrót na górę strony