Wiadomości

Bezpieczne ferie 2016

Data publikacji 12.02.2016

Dzieci i młodzież z województwa śląskiego rozpoczynają dzisiaj zimową przerwę w nauce. Część młodych ludzi wyjedzie na ferie, wiele jednak pozostanie w domach. Niezależnie od tego, gdzie spędzą czas odpoczynku ważne, żeby spędzili go bezpiecznie.

Różne służby, w tym również policjanci, podobnie jak w latach ubiegłych, będą prowadzili szeroko zakrojoną akcję, mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa najmłodszym. Podczas działań "Bezpieczne Ferie 2016" kontrolowane będą miejsca zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Szczególnym nadzorem objęte zostaną autokary, którymi na ferie przewożona będzie młodzież. Policjanci będą prowadzili działania profilaktyczne, promujące bezpieczne zachowania w trakcie zimowego wypoczynku. Ważne jest, aby spędzanie wolnego czasu przez dzieci i młodzież w okresie ferii zimowych nie odbywało się bez uwagi dorosłych. O bezpieczeństwo na stokach zadbają natomiastmundurowi z patroli narciarskich. Zdrowy rozsądek i odpowiedzialność pozwoli uniknąć nieszczęśliwych wypadków. Z okresem zimowym związane są pewne specyficzne zagrożenia, których trzeba unikać.

  • Niebezpieczne i niedopuszczalne jest organizowanie kuligów za pojazdami mechanicznymi.
  • Zamarznięte zbiorniki wodne nie są miejscem przeznaczonym do jazdy na łyżwach - Zmienne temperatury zwiększają ryzyko załamania się lodu.
  • Spędzając czas na wolnym powietrzu pamiętajmy o odpowiednim ubiorze - odzież dostosowana do warunków atmosferycznych pozwoli uniknąć negatywnych skutków wychłodzenia organizmu.

W okresie ferii policjanci zwrócą też uwagę na młodych ludzi, którzy ten czas spędzą w domu. W trosce o ich bezpieczeństwo okolice klubów, dyskotek i innych miejsc rozrywki zostaną przez mundurowych objęte szczególnym nadzorem.

Ferie to czas odpoczynku i wyjazdów. To, czy podróż będzie bezpieczna, zależy również od nas. Jeszcze przed wyjazdem skontrolujmy stan autokaru, którym będziemy podróżować. Zacznijmy od sprawdzenia podstawowych informacji o autobusie na www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Dzięki uruchomionej przez MSW e-usłudze wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp do informacji, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podróży.

Sprawdzimy m.in. czy autobus lub autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz aktualne badanie techniczne. Przypominamy, że bez spełnienia tych wymagań, autobus nie powinien poruszać się po drodze. Ponadto możemy zapoznać się z danymi technicznymi pojazdu, takimi jak liczba miejsc czy masa pojazdu. Pozwoli nam to skontrolować, czy pojazd nie jest przeładowany.

Wyświetli się również komunikat informujący, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Podkreślamy, że usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Jeśli więc stan techniczny pojazdu lub kondycja kierowcy po sprawdzeniu podstawowych danych nadal budzą nasze wątpliwości, należy poprosić służby o szczegółową kontrolę.

Bezpieczny autobus. E-usługa pozwala rodzicom w łatwy sposób potwierdzić przygotowanie autobusu do przewożenia dzieci. Przewoźników z kolei mobilizuje do dbania o swoje pojazdy, www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

W Katowicach zostało wyznaczone stałe miejsce kontroli. Miejsce to znajduje się przy ulicy Francuskiej ( parking ulica Francuska a ulica Dolina trzech Stawów- na wysokości ogródków działkowych. Fakt potrzeby kontroli winien być zgłoszony na minimum 3 dni przed jej datą telefonicznie na numer telefonu (032) 200-27-77, faks (032) 200-22-44 lub drogą elektroniczną rd@katowice.ka.policja.gov.pl

Powrót na górę strony