Wiadomości

Na kole bezpiecznie i zdrowo

Data publikacji 29.04.2016

Zbliża się czas, kiedy dni stają się coraz dłuższe, a pogoda rozpieszcza nas coraz to wyższymi temperaturami. Zaczyna się więc aura sprzyjająca aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Zastanawiamy się nad sposobami spędzenia czasu wolnego w taki sposób, aby można było zdrowo i bezpiecznie poprawić swoją kondycję po długim zimowym sezonie. Co wybrać? Rower czy rolki? Ale żeby nasze przejażdżki były bezpieczne, należy sobie przypomnieć kilka podstawowych zasad i przepisów ruchu drogowego, aby nie narazić na szwank swojego zdrowia.

Kiedy decydujemy się na przejażdżkę rowerową, pamiętajmy o tym, aby dokładnie wyznaczyć plan podróży. Należy przede wszystkim sprawdzić czy na trasie przejazdu znajdują się drogi dla rowerów. JEZDNIA CZY CHODNIK? Rowerzysta ma obowiązek korzystania z drogi dla rowerów. Niestosowanie się do tego obowiązku może grozić nałożeniem na niesfornego rowerzystę mandatu karnego w wysokości 50 złotych. Jednakże wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nie w każde miejsce możemy dojechać po wyznaczonych dla rowerzystów powierzchniach bezpiecznych. Obowiązek jaki spoczywa na kierujących jednośladami jest taki, że powinni oni korzystać z pobocza, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub utrudnia ruch pieszym. Gdy nie ma ani drogi dla rowerów, ani specjalnie wyznaczonego pasa ruchu, rowerzysta obowiązkowo porusza się po jezdni! Zabronione jest jeżdżenie rowerem po chodniku! Jest tylko kilka przypadków kiedy rower i chodnik mogą iść w parze:

  • rowerzysta opiekuje się dzieckiem do lat 10 jadącym rowerem;
  •  brak jest drogi lub pasa dla rowerów, na jezdni dozwolona jest prędkość większa niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2 m szerokości;
  • warunki pogodowe takie jak opady śniegu, silny wiatr, ulewa czy gołoledź, zagrażają rowerzyście jadącemu jezdnią.

W CO WYPOSAŻYĆ ROWER? Hamulec to podstawa! Przede wszystkim dla bezpieczeństwa, ale także jest warunkiem, żeby można było wyjechać na drogę. Trzeba mieć co najmniej jeden działający. Dzwonek? Też jest niezbędny, jest to bowiem sygnał ostrzegawczy rowerzysty. No i światła! Białe lub żółte z przodu i czerwone z tyłu. Można także zamontować na koła roweru odblaski, ale należy pamiętać, że muszą być widoczne z każdego boku roweru co najmniej dwa światła.

KASK TO ROZSĄDNA KONIECZNOŚĆ NIE OBOWIĄZEK! Rowerzysta nie ma obowiązku zakładania kasku przed rozpoczęciem przejażdżki na rowerze, ale powinien o nim pamiętać dla własnego bezpieczeństwa.

ROLKARZ = PIESZY

Jeśli decydujemy się na zakup rolek i chcemy aby taka forma aktywnie spędzanego czasu wolnego była bezpieczna, bezbolesna i aby sprawiała nam przyjemność, należy wiedzieć o kilku podstawowych zasadach. Rolkarze muszą pamiętać o tym, że na drodze są traktowani jak piesi, a zatem ich obowiązkiem jest poruszanie się po chodniku. Jeżeli natomiast nie ma chodnika obowiązkiem jaki spoczywa na miłośnikach rolek, to konieczność poruszania po jezdni lub drodze dla rowerów. W chwili gdy robi się ciemno, a rolkarze jadą jezdnią, to bardzo ważnym jest, ze względów bezpieczeństwa, wyposażenie swojej odzieży wierzchniej w elementy odblaskowe. KASK? Nie ma takiego obowiązku! Jednak podobnie jak plastikowe ochraniacze na kolana, łokcie i dłonie zmniejszy dotkliwość urazów, w chwili niespodziewanego upadku.

Jak widać, żeby nasza aktywność na powietrzu, z wykorzystaniem rolek i roweru była bezpieczna, należy odpowiednio się do niej przygotować. Zapamiętanie kilku podstawowych zasad może znacznie wpłynąć na poprawę naszego bezpieczeństwa, ale także komfortu i czerpania przyjemności z jazdy.

st. sierż. Katarzyna Gajewska-Jagiełło - Wydział Prewencji KMP w Katowicach

 

Powrót na górę strony