Wiadomości

Jak rozpoznać dziecko krzywdzone?

Data publikacji 15.03.2018

Policjanci z Katowic uczestniczyli w drugiej części szkolenia p.n. „Jak rozpoznać dziecko krzywdzone?”. Zostało ono zorganizowane w ramach projektu „Razem z parafiami miasta Katowice”. W zajęciach prowadzonych w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej przy ul. Okrzei 4 oprócz mundurowych udział wzięli m.in. księża i pracownicy „Katolickiej Fundacji Dzieciom”.

Na drugim spotkaniu uczestnicy omawiali rozpoznawanie i diagnozowanie dziecka krzywdzonego. W małych grupach odbywały się różne ćwiczenia. Jedno zadanie polegało na wypisaniu na dużych kartach czynników ryzyka wynikających ze środowiska, rodziny oraz dziecka. W ten sposób uczestnicy omawiali jak rozpoznać grupy, rodziny, które są bardziej podatne na krzywdzenie dziecka. To ćwiczenie miało za zadanie wyostrzyć czujność uczestników, żeby potrafili rozpoznać, gdzie dochodzi do przemocy. Okazało się, że rozpoznając przemoc ważne jest aby patrzeć na małe rzeczy. Dlatego w następnym ćwiczeniu uczestnicy mieli za zadanie wypisać, co możemy zobaczyć (co widzą inni?) u dziecka krzywdzonego. Zadanie polegało na opisie jego obrażeń fizycznych i psychosomatycznych oraz zaburzeń emocjonalnych i jego zachowania. Ponadto omówiono kto może być sprawcą przemocy, jak działa koło przemocy oraz dlaczego ofiara przemocy trzyma się sprawcy.

Warsztaty „Jak rozpoznać dziecko krzywdzone?” zostały zorganizowane w ramach realizacji projektu „Razem z parafiami miasta Katowice”. W spotkaniu wzięli udział księża, policjanci oraz osoby pracujące na co dzień na rzecz „Katolickiej Fundacji Dzieciom”. Zaproszone do projektu osoby wezmą udział w trzech spotkaniach warsztatowych, podczas których będą szukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania z zakresu pomocy dzieciom, które są krzywdzone przez dorosłych. Praca w interdyscyplinarnej grupie umożliwia wymianę doświadczeń zawodowych i stanowi okazję do analizy przypadków, z którymi osoby pracujące z dziećmi spotkają się podczas pracy zawodowej. Warsztaty zostały zorganizowane dzięki uprzejmości pani Iwony Szczepanowskiej, kierującej Specjalistyczną Poradnią Rodzinną, znajdująca się przy ul. Okrzei 4. Zajęcia prowadzą specjaliści posiadający ogromne doświadczenie i wiedzę na temat pracy z dziećmi, którzy przekazują wiedzę w profesjonalny i niebanalny sposób.

Warsztaty były możliwe dzięki podpisanemu porozumieniu o współpracy z przedstawicielem Kurii Metropolitarnej – Dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa - ks. Romanem Chromy oraz Komendantem Miejskim Policji w Katowicach – insp. Pawłem Barskim. Porozumienie otworzyło wiele nowych kierunków umożliwiających zacieśnienie wspólnych przedsięwzięć w zakresie działań profilaktycznych, antyterrorystycznych oraz wymiany informacji o bieżących zagrożeniach.

Powyższe działania wpisują się w kampanię społeczną Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

Powrót na górę strony