Wiadomości

Cykl spotkań z policjantami - „Bezpieczeństwo dla Seniora”

Katowiccy policjanci uczestniczyli w pierwszym spotkaniu pn. „Bezpieczeństwo dla Seniora” zorganizowanym przez Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę. Spotkanie odbyło się w Miejskim Domu Kultury „Południe” ul. B. Żeleńskiego w Katowicach. Cykl dwunastu spotkań to świetna okazja do dyskusji, na jakie problemy narażeni są emeryci. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa seniorów.

Na spotkaniu w imieniu Prezydenta Miasta Katowice Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice Małgorzata Moryń – Trzęsimiech dokonała uroczystego otwarcia cyklu dwunastu spotkań dla seniorów z zakresu bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczył również Radny Miasta Katowice Krzysztof Pieczyński oraz zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Agata Mryc. Prowadzącym spotkanie był Główny Specjalista Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Andrzej Górak.

W wydarzeniu wzięli udział policjanci z katowickiej komendy, straży pożarnej, straży miejskiej oraz pomocy społecznej. Sierż. sztab. Agnieszka Krzysztofik z Zespołu Profilaktyki Społecznej wraz z mł. asp. Arkadiuszem Lassota dzielnicowym z „czwórki” omówili jak nie dać się okraść oszustom będąc w domu poruszając się ulicami miasta, czy rozmawiając przez telefon. Przekazali seniorom szereg cennych wskazówek jak bezpiecznie się zachować w różnych sytuacjach oraz po czym rozpoznać przedstawiciela służb mundurowych. Kap. Andrzej Kryla z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach w przystępny sposób przedstawił główne przyczyny zatruć tlenkiem węgla oraz powstania pożarów. Strażak wyposażył seniorów w wiedzę z bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Nie zabrakło dyskusji na temat smogu, który jest groźny zwłaszcza dla osób starszych. Strażnicy miejscy Jacek Pytel oraz Damian Nawara przedstawili uczestnikom spotkania, co mogą zrobić aby powietrze w naszym mieście było bezpieczne, jak zachowywać się podczas alarmu smogowego oraz jak należy chronić środowisko prezentując przykłady prowadzonych akcji: „nie truj – segreguj – myśl ekologicznie” oraz „Kochaj dzieci nie pal śmieci” . Seniorzy mogli dowiedzieć się również, jak skorzystać z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dyrektor Agata Mryc w przejrzysty sposób zaprezentowała uczestnikom z jakiego wsparcia finansowego, opiekuńczego czy specjalistycznego mogą skorzystać. Całość spotkania przebiegła w miłej atmosferze przy kawie, herbacie oraz słodkim poczęstunku – pączku. Na zakończenie uczestnicy w ramach konkursu otrzymali różne edukacyjne materiały: informatory seniora, odblaski, torby z odblaskiem oraz parasole z odblaskiem i nazwą policyjnego programu dla seniorów „Bezpieczna Przystań” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.

„Bezpieczeństwo dla seniorów” ” to cykl dwunastu spotkań z mieszkańcami Katowic, na których omawiane będzie jak powinni zachowywać się w sytuacjach, kiedy zagrożony jest nie tylko ich majątek, ale także zdrowie i życie. Dyskusja na temat bezpieczeństwa seniorów będzie odbywać się w różnych dzielnicach Katowic zgodnie z ustalonym harmonogramem (zamieszczonym poniżej). Mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się m.in.:

jak nie dać się okraść oszustom stosujących metodę „na wnuczka" lub „na policjanta" oraz w jaki sposób należy się zachować przy podejrzeniu takiego przestępstwa,

jak zapobiegać niebezpieczeństwom związanym z wystąpieniem pożaru oraz zaczadzenia,

dlaczego nie powinno się spalać odpadów oraz wykorzystywać niedozwolonych paliw do ogrzania mieszkań oraz jakie kary grożą za ich spalanie,

o ofercie pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach np. jak załatwić dodatek mieszkaniowy, energetyczny, zasiłek pielęgnacyjny, czy uczestnictwo w zajęciach Dziennego Domu Pomocy Społecznej i inne.

Poniżej zamieszczamy link do Harmonogramu spotkań z seniorami:

http://katowice.slaska.policja.gov.pl/k14/informacje/wiadomosci/231422,Bezpieczenstwo-dla-Seniora-Zapraszamy-na-spotkania-z-policjantami.html

Najbliższe spotkanie odbędzie się 8 maja 2018r. o godz. 13:00 – 15:00 w Miejskim Domu Kultury „Szopienice – Giszowiec” Plac pod Lipami 1-3,3a, wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy