"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

W trosce o bezpieczeństwo seniorów

Jak nie stać się ofiarą oszusta? Jak uniknąć kradzieży? Na te i inne pytania odpowiadali dzielnicowi z katowickiej "siódemki" podczas spotkania z seniorami z Osiedla Tysiąclecia. Spotkanie odbyło się przy parafii Matki Boskiej Piekarskiej na Górnym Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach.

Dzielnicowi asp. szt Tomasz Sołtysiak oraz asp. Paweł Uryniak spotkali się wczoraj z seniorami Górnego Osiedla Tysiąclecia w Katowicach. Policjanci przekazali informacje dotyczące najczęstszych zdarzeń kryminalnych odnotowanych w rejonie osiedla.   Przedstawili seniorom na jakie zagrożenia narażone są osoby starsze przebywające w domu, poruszające się ulicami miasta, korzystające z komunikacji miejskiej czy rozmawiające przez telefon. Mundurowi przypomnieli uczestnikom spotkania o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kontakcie z domokrążcami oraz osobami podającymi się za przedstawicieli rożnych firm i instytucji. Szczególną uwagę poświęcili omówieniu metody działania oraz wykorzystywania legendy na tzw. „wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚP” przez sprawców wyłudzających pieniądze. Pokrzywdzeni, którzy padają ofiarą oszustw metodami „na wnuczka”, „na policjanta” i pokrewnymi, często tracą oszczędności całego swojego życia. Uświadamiali, iż każdorazowo należy zgłaszać fakt chociażby usiłowania wyłudzenia pieniędzy według w/w schematu. W związku z tym przekazali numery kontaktowe do najbliższej jednostki Policji oraz wizytówki z danymi teleadresowymi dzielnicowych. 
Dzielnicowi zachęcali uczestników do udziału w konkursie na nakręcenie spotu filmowego pt. „ Aktywny senior to bezpieczny senior”.