"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

Policjantka wyposażyła seniorów w odblaski

Dla zwiększenia bezpieczeństwa seniorów na drodze, policjantka z katowickiej komendy na spotkaniu z seniorami z Parafii Misjonarzy Oblatów rozdawała odblaski. Ten mały przedmiot - odblask noszony na kurtce w okresie jesienno – zimowym, kiedy szybko zapada zmrok zwiększa naszą widoczność o 100 metrów!

Spotkanie z najstarszymi mieszkańcami Katowic z dzielnicy Koszutka zostało zorganizowane w ramach programu profilaktycznego dla seniorów „Bezpieczna Przystań” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Spotkanie z policjantką było okazją do porozmawiania o zagrożeniach jakie czyhają na seniorów w miejscu zamieszkania, na ulicach, robiąc zakupy w sklepie, przebywając w szpitalach czy korzystając z telefonów stacjonarnych. Funkcjonariuszka przedstawiła seniorom jak działają sprawcy dokonujący kradzieże w mieszkaniach, na ulicy, w sklepie, w komunikacji miejskiej. Podkreśliła, że do osób nieznajomych należy mieć ograniczone zaufanie. Nieuczciwe osoby najczęściej odwracają uwagę lub wykorzystują dobroć osób starszych. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się również jakie metody stosują oszuści, którzy przez telefon wyłudzają od osób starszych pieniądze. Oszuści dzwoniąc na telefony stacjonarne podszywają się pod krewnych, którzy nagle potrzebuje pomocy i proszą o przekazanie dużej ilości gotówki, po które prześlą „zaufaną” osobę. Oszuści również przez telefon podszywają się pod policjantów przedstawiając się, że są z Lompy, ABW czy CBŚ. Fałszywi „policjanci” informują o nieuczciwych pracownikach banku oraz o zagrożonych pieniądzach. Nakazują wypłacić z banku wszystkie pieniądze oraz przekazać wskazanemu „policjantowi” w ubraniu cywilnym. Nieuważni seniorzy w ten sposób tracą oszczędności swojego życia!

 

Drodzy Seniorzy nie dajcie się oszukać!

Bądźcie ostrożni rozmawiając przez telefon, zwłaszcza Ci co posiadają telefony stacjonarne. Przez telefon nie wiecie z kim rozmawiacie. Nie podawajcie nikomu przez telefon informacji czy posiadacie oszczędności, gdzie je przechowujecie, informacji o posiadanych kontach internetowych, hasłach. Konsultujcie z bliskimi czy zaufanymi osobami, każdą sytuację, kiedy chcielibyście przekazać komuś swoje pieniądze. Nie podejmujcie decyzji sami czy pod wspływem emocji i presji czasu.

 

Seniorze zapamiętaj!

 

Policjanci nigdy nie informują przez telefon o sowich prowadzonych sprawach.

 

Policjanci nigdy nie proszą o:

  • podanie, ile posiadasz oszczędności
  • podanie w jakim banku przechowujesz oszczędności
  • przekazanie pieniędzy czy wypłacenie z banku
  • przelanie pieniędzy na wskazane konto bankowe
  • podanie numerów klienta, haseł do kont bankowych, numeru kart bankowych
  • zaciągnięcia kredytu.

 

Seniorze nie daj się oszukać! Jeśli ktoś będzie Cię chciał oszukać rozłącz telefon, odłóż słuchawkę i powiadom Policję!!! Zadzwoń na numer alarmowy 112.