"Bezpieczna Przystań" - program profilaktyczny dla seniorów

„Seniorze nie daj się oszukać!”. Katowice już działają!

Wczoraj katowiccy policjanci rozpoczęli wielką akcję oplakatowania naszego miasta. Na drzwiach budynków pojawiły się ostrzeżenia przed oszustami wyłudzającymi od seniorów pieniądze. Zaczęliśmy od Osiedla Tysiąclecia. W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 aktywnych seniorów oraz przedstawiciele administracji i spółdzielni mieszkaniowych. Angażując wszystkich mieszkańców Katowic, chcemy powstrzymać falę przestępstw wobec seniorów!

W listopadzie rozpoczęta się ogólnopolska kampania społeczna "Seniorze, nie daj się oszukać!". Zainaugurowało ją podpisanie Porozumienia o współpracy pomiędzy Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem, Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w zakresie ochrony seniorów przed oszustwami.  W ramach tego przedsięwzięcia policjanci Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach rozpoczęli największą w historii naszego miasta kampania plakatową dot. bezpieczeństwa osób starszych. Ma ona na celu ostrzeżenie seniorów przed oszustami.
Data rozpoczęcia akcji profilaktycznej katowickich policjantów nie jest przypadkowa. Z okazji zbliżającego się „Dnia Babci i Dziadka”, mundurowi zaplanowali działanie mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa starszych mieszkańców Katowic. Akcja polega na oplakatowianiu drzwi budynków plakatami–naklejkami. Zawierają one ostrzeżenie seniorów o działających przez telefon oszustach podszywających się pod krewnych oraz policjantów. Plakaty zawierają również rady o tym co zrobić, aby nie dać się oszukać i nie stracić oszczędności swojego życia.
Druki są przygotowane w formie specjalnych naklejek, które są odporne na różne warunki atmosferyczne. Tym sposobem nie straszny im deszcz, śnieg czy upalne słońce. 
Pierwsza akcja została przeprowadzona na Osiedlu Tysiąclecia. Rozpoczęła się spotkaniem policjantów z katowickiej komendy z setką seniorów z Parafii Matki Boskiej Piekarskiej przy ul. Ułańskiej 13. Najpierw mundurowi omówili jak działają oszuści oraz przekazali informacje o tym jak postępować, aby nie paść ofiara oszustwa. Głos zabrał Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach kom. Marcin Budzich. W spotkaniu uczestniczył również Komendant Komisariatu VII Policji w Katowicach nadkom. Marcin Wieczorkiewicz wraz z dzielnicowymi z „siódemki” - asp. Tomaszem Sołtysiakiem, asp. Pawłem Uryniakiem, sierż. sztab. Piotrem Rudkiem oraz  sierż. sztab. Andrzejem Manierą. Na spotkaniu gościliśmy również przedstawiciela Rady Seniorów Miasta Katowice – Reginę Szołtysik oraz Dyrektora Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast” - Jolantę Ściwior. Gościem specjalnym była Pani Maria Nawrocka, która użyczyła swój wizerunek na plakacie. Akcja została przeprowadzona przy współpracy z koordynatorem grupy seniorów z „Górnego Oś. Tysiąclecia” – Małgorzatą Herman.
Podczas wydarzenia dwóch seniorów opowiedziało swoje prawdziwe historie, gdzie oszuści próbowali ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia. Na szczęście występujący wykazali się czujnością i rozpoznali oszustów. Tym samym nie dali się oszukać. 
Następnie policjanci wraz z seniorami ruszyli w teren i okleili plakatami profilaktycznymi drzwi wejściowe do budynków na terenie Osiedla Tysiąclecia. 

Działanie katowickiej komendy ma za zadanie zaangażować jak największą liczbę mieszkańców Katowic do prowadzenia rozmów ze swoimi bliskimi seniorami oraz z sąsiadami. W rezultacie ma to przestrzec ich przed oszustami. Wspólnie z mieszkańcami Katowic chcemy powstrzymać falę przestępstw wobec seniorów.  Jak zapowiedział Komendant Miejski Policji w Katowicach insp. Paweł Barski,  w 2019 roku policjanci dotrą z plakatami na każde osiedle mieszkaniowe w Katowicach. 

Policjanci wyposażyli wszystkich uczestników spotkania w odblaski, informatory dla seniorów zawierające zbiór najważniejszych zasad bezpieczeństwa oraz zakładki do książek z ostrzeżeniami przed oszustami.

Serdecznie dziękujemy Wydziałowi Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice, za pomoc w zrealizowaniu i sfinansowaniu plakatów. Na rozpoczęcie przedsięwzięcia otrzymaliśmy 1000 plakatów.  Dziękujemy również lokalnym mediom za zainteresowanie naszymi działaniami oraz pomoc w rozpropagowaniu informacji o katowickiej akcji wśród szerszej grupy odbiorców.

 

Ładowanie odtwarzacza...