Finał VII edycji programu „Bezpieczny Maluch” - Profilaktyka - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Profilaktyka

Finał VII edycji programu „Bezpieczny Maluch”

Katowiccy policjanci zakończyli 7 edycję programu profilaktyczno – edukacyjnego „Bezpieczny Maluch 2017/2018”. Uroczysty finał odbył się w Miejskim Domu Kultury „Bogucice - Zawodzie” w Katowicach. Na dużej scenie 6-latki w formie występów artystycznych zaprezentowały rówieśnikom oraz partnerom programu, zasady bezpieczeństwa jakie przyswoiły uczestnicząc w programie. W uroczystości uczestniczyło setka przedszkolaków, partnerzy programu oraz Sznupek – przyjaciel dzieci.

Finał VII edycji programu „Bezpieczny Maluch” poprowadziła sierż. szt. Agnieszka Krzysztofik z katowickiej komendy - koordynator projektu. Podczas uroczystości przedszkolaki praz zaproszeni goście na dużym ekranie zobaczyli film obrazujący, co się działo podczas spotkań z partnerami programu tj.: policjantami z prewencji, strażakiem, leśnikiem, sędzią i kuratorem zawodowym, ratownikiem medycznym i wodnym oraz operatorem numeru alarmowego 112. Momentem kulminacyjnym były występy artystyczne dzieci. Przedszkolaki za pomocą sześciu krótkich scenek pt. „Spotkanie z nieznajomym”, „Zgłoszenie pożaru”, „Potrafię udzielić pierwszej pomocy i wezwać pomoc”, „Bezpiecznie w lesie”, „Bezpieczna kąpiel”, „Rozwiązuję konflikty wśród rówieśników” zaprezentowali swoim rówieśnikom oraz zaproszonym gościom jakich bezpiecznych zachowań nauczyły się podczas programu. Takie działanie wpisuje się w działania profilaktyki rówieśniczej, która ma na celu uczyć pozytywnych zachowań poprzez obserwację swoich kolegów. Dzieci przygotowując się do występów w formie zabawy uczyły się, jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Na scenie przedszkolaki pokazały, że potrafią odmówić nieznajomemu przyjęcia podarku, udzielić pomocy osobie dorosłej oraz wezwać pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112. Ponadto pochwaliły się wiedzą, gdzie bezpiecznie należy kąpać się podczas wakacji, jak zachować się bezpiecznie w lesie oraz jak rozwiązać swoje konflikty. W ten sposób dzieci potwierdziły, że udział w programie był dla nich świetną przygodą, dzięki której nabyli cenne umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Na pamiątkę za udział w programie wszystkie przedszkolaki otrzymały od policjantów i Sznupka upominki tj. worki na buty z wizerunkiem Sznupka, „Elementarze bezpieczeństwa” ze Sznupkiem, bransoletki bezpieczeństwa z napisem „Zgubiłem się! Pomóż mi! oraz numerami alarmowymi 997 i 112, na których rodzice mogą wpisać swój numer telefonu, a także naklejki ze Sznupkiem.
Uroczysty finał był świetną okazją do złożenia podziękowań partnerom programu na dużej scenie. Goście prowadzący zajęcia profilaktyczne otrzymali kolorowe laurki wykonane przez dzieci. 
Na zakończenie wszystkie dzieci zostały zaproszone na scenę, aby wspólnie z koordynatorem programu oraz Sznupkiem zaśpiewać jego piosenkę. Finałowi towarzyszyła również galeria prac dzieci, które wykonywały po każdych zajęciach profilaktycznych. Przedszkola uczestniczące w programie otrzymały pacynki Sznupka.

Podczas uroczystości Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach reprezentował Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach - kom. Marcin Budzich. Ponadto zaszczycili nas swoją obecnością partnerzy programu: Zastępca Kierownika Stacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach – Piotr Szwedziński, Prezes Sądu Rejonowego Katowice – Zachód w Katowicach – Katarzyna Skawiańczyk Prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach – Krzysztof Wójcik, przedstawiciel Nadleśnictwa Katowice – Sławomir Forystek, Koordynator zmiany Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach – Marcin Dobrowolski, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach – kap. Adam Kryla, funkcjonariusze Wydziału Konwojowego i Policji Sądowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach – sierż. Jarosław Cygler i sierż. Kamil Skubis, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury „Boguciece - Zawodzie” w Katowicach – Urszula Nocoń, Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 22 w Katowicach – Halina Bista, Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 49 – Grażyna Sajnóg, Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 70 – Gabriela Chmielarz oraz Dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 97 – Renata Kroczek.

Program profilaktyczno – edukacyjny „Bezpieczny Maluch” Komendy Miejskiej Policji w Katowicach skierowany jest do dzieci sześcioletnich uczęszczających do katowickich przedszkoli. W sposób kompleksowy obejmuje bezpieczeństwo dziecka w wybranych obszarach: w kontakcie z osobą obcą, w sytuacji zagubienia, w kontakcie z psem, zachowania w lesie, na wakacjach nad wodą i w górach, w sytuacji zagrożenia życia oraz wśród rówieśników. VII edycja programu realizowana była w okresie od listopada 2017r. do maja 2018r. w czterech wybranych Miejskich Przedszkolach nr 22, 49, 70 i 97 w Katowicach - Bogucicach. Partnerami programu są Wydział Edukacji i Sportu, Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Nadleśnictwo Katowice oraz Sąd Rejonowy Katowice – Zachód w Katowicach.

Powyższe działanie wpisuje się w ogólnopolską kampanię MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo”.

 

  • finał "Bezpiecznego malucha"
  • finał "Bezpiecznego malucha"
  • finał "Bezpiecznego malucha"

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.58 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.13 MB)