“Dojedź(MY) bezpiecznie do celu” - Profilaktyka - Komenda Miejska Policji w Katowicach

Profilaktyka

“Dojedź(MY) bezpiecznie do celu”

Okres ferii to nie tylko czas relaksu i wypoczynku, ale przede wszystkim to wzmożony ruch na drodze. Dlatego też policjanci z zespołu profilaktyki społecznej katowickiej komendy miejskiej, wspólnie z Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Katowicach, przeprowadzili działania “Dojedź(MY) bezpiecznie do celu” oraz akcję informacyjno-edukacyjną „Bezpieczny PAS(ażer)”.

“Profilaktyczny Głos Drogowy”, to program informacyjno-edukacyjny Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, którego głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego i ograniczenie liczby zdarzeń drogowych w Katowicach. W celu dotarcia do jak największej liczby odbiorców, podjęto wspólne działania z partnerami programu.
Podczas działań “Dojedź(MY) bezpiecznie do celu” zwracano uwagę kierującym pojazdami na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Mundurowi apelowali do kierowców, aby stosowali się do ograniczeń prędkości, oraz dostosowali jazdę do warunków panujących na drodze. Zwracali również uwagę na stan techniczny pojazdów, bezpieczeństwo pasażerów oraz przypominali, jak ważny jest stan psychofizyczny kierowców w trakcie prowadzenia pojazdu.

Równolegle mundurowi prowadzili działania informacyjno-edukacyjne „Bezpieczny PAS(ażer)”. W trakcie kontroli mundurowi przypominali pasażerom, że są uczestnikami ruchu drogowego i mają prawo do bezpiecznej podróży zarówno w transporcie zbiorowym, jak i indywidualnym. Stróże prawa, rozmawiając z pasażerami  uświadamiali im, że często poprzez niewłaściwe ich zachowania, np. rozpraszanie uwagi kierowcy, czy też prowokowanie do nieprzestrzegania przepisów, może dochodzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Dlatego apelujemy do wszystkich kierowców jak i pasażerów o rozwagę na drodze oraz przypominamy, że niekorzystanie  podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń - nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie niewielkiej kolizji, czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia samochodu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton.

Młodsze dzieci powinny być przewożone w fotelikach bezpieczeństwa, które należy dostosować do wzrostu i wagi dziecka. Obowiązek jazdy w fotelikach nie dotyczy m.in.: taksówek, pojazdów ratownictwa medycznego, Policji, Straży Granicznej lub straży gminnej (miejskiej).

Z punktu widzenia bezpieczeństwa nie ma znaczenia, czy dziecko podróżuje na krótkiej, czy długiej trasie. Ryzyko występuje w obu przypadkach. Dlatego zawsze należy przewozić je zgodnie z wymogami przepisów prawa:

  • w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymujących dla dzieci;
  • pas barkowy powinien opierać się na ramieniu dziecka, a nie na szyi;
  • nie wolno układać pasa pod rączkami dziecka lub za jego plecami;
  • pas biodrowy powinien przechodzić na wysokości miednicy (opiera się na kościach biodrowych), a nie na brzuchu.

Przewożenie małego pasażera niezgodnie z przepisami, to zawsze duże ryzyko. Nie chodzi tylko o wypadek. Dziecko, które podróżuje na tylnym siedzeniu i nie jest odpowiednio zabezpieczone, może w chwili hamowania nieoczekiwanie znaleźć się między przednimi siedzeniami lub przelecieć przez siedzenie, uderzając w elementy samochodu. Z kolei, gdy siedzi na kolanach dorosłej osoby podczas ostrego hamowania albo zderzenia z  przeszkodą, ciało dorosłego może zmiażdżyć dziecko.

PASÓW NIE ZAPINASZ DLA POLICJANTÓW... ZAPINASZ JE DLA SIEBIE,  ABY CHRONIĆ PRZEDE WSZYSTKIM SWOJE ŻYCIE W RAZIE WYPADKU!

 

Żródło:

KGP/KMP

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 11.84 MB)