Profilaktyka

„Bezpieczny Maluch” z wizytą u Ratowników Wodnych

Przedszkolaki uczestniczące w programie „Bezpieczny Maluch” tym razem odwiedziły kolejne ciekawe miejsce, aby dowiedzieć się czegoś nowego o bezpieczeństwie. Wraz z policjantką z katowickiej komendy i policyjną maskotką - Sznupkiem dzieci odwiedziły przystań kajakową w katowickiej Dolinie 3 Stawów, aby spotkać się z ratownikami wodnymi i porozmawiać o bezpieczeństwie nad wodą.

Sierż. szt. Agnieszka Kszysztofik z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz z uczestnikami programu profilaktycznego „Bezpieczny Maluch” odwiedziła ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Wizyta odbyła się w ich bazie – przystani kajakowej znajdującej się na terenie katowickiej Doliny 3 Stawów. Spotkanie z dziećmi przeprowadził sam prezes WOPR Katowice – Krzysztof Wójcik, który omówił z sześciolatkami najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą. Ratownik pokazał dzieciom m. in.: znak zakazujący pływania, znak zakazujący skoków do wody, rodzaje flag wskazujące czy można się kąpać w wodzie, czy nie. Ponadto ratownicy zaprezentowali sprzęt jaki używają podczas akcji ratunkowych. W czasie spotkania ratownicy przygotowali dla dzieci wiele atrakcji. Najpierw „na sucho” przy użyciu np. bojki na linie, koła ratunkowego oraz noszy zaprezentowali, w jaki sposób przeprowadzają akcje ratownicze. Następnie dzieci przeprowadziły treningową akcję ratunkową. Wszystkie dzieci pomagały ratownikowi wyciągnąć osobę poszkodowaną z „wody”. W trakcie spotkania sześciolatki mogły zobaczyć pokaz psów ratowniczych – rasy Nowofundland. Piękne psy o grubym futrze ćwiczyły ratowanie człowieka za pomocą manekinów wrzuconych do wody. Na zakończenie ratownicy zabrali dzieci na przejażdżkę ratowniczą motorówką po stawie Łąka. Na pamiątkę dzieci otrzymały broszury „Bezpieczna woda” z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które zawierają najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą.

 

 

Opis filmu: Film prezentuje wizytę przedszkolaków u ratowników wodnych

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 32.38 MB)

 

 

Mamy nadzieję, że tak bogate w atrakcje zajęcia oraz przekazane zasady bezpiecznego spędzania nad wodą na długo pozostaną w pamięci dzieci, zwłaszcza że wielkimi krokami zbliżają się wakacje i z pewnością niejeden maluch czas ten spędzi nad wodą.

Przed nami uroczysty Finał programu „Bezpieczny Maluch”, który odbędzie się 6 czerwca 2019 r. O godz. 10:00 w Miejskim Domu Kultury „Koszutka” w Katowicach.

  • na zdjęciu widać policjantów z ratownikami i przedszkolakami oraz psami przy stawie
  • na zdjęciu widać jak ratownicy wodni pokazują psy rasy nowofundland
  • na zdjęciu widać siedzące dzieci jak czytają książeczki
  • Na zdjęciu widać ratowników demonstrujących udzielanie pierwszej pomocy
  • Na zdjęciu widać policjantkę i dzieci z ratownikiem na motorówce
  • Na zdjęciu widać dzieci z ratownikiem na motorówce